Potrzebujesz szybkiej wyceny?

Monoblok chłodniczy zasada działania układu

6 października 2021

Monoblok chłodniczy zasada działania układu

Wszystkie elementy w systemie chłodzącym odpowiadają za prawidłową pracę urządzenia. To jak są montowane i jaką mają specyfikację. Niektóre urządzenia chłodnicze wymagają szczególnego rozwiązania. Wysoka wydajność chłodnicza jest możliwa dzięki dobrze dobranym parametrom każdego z komponentów.

Sprężarka

Sprężarka jest głównym elementem składowym układu chłodniczego. Jej zadaniem jest zasysanie pary czynnika chłodniczego o niskim ciśnieniu oraz niskiej temperaturze i sprężanie jej do wysokiego ciśnienia i  do wysokiej temperatury.  Gorący gaz po opuszczeniu sprężarki trafia na skraplacz, gdzie oddaje ciepło.

Skraplacz

Zadaniem skraplacza jest odprowadzenie ciepła, które było pobrane przez czynniki w parowniku  oraz które uzyskał w czasie sprężania. Czynnik chłodniczy na wyjściu ze skraplacza jest w stanie ciekłym pod wysokim ciśnieniem.

Element rozprężny: np. rura kapilarna

Ciekły czynnik chłodniczy dopływa do kapilary, która jest elementem dławiącym. Zadaniem kapilary jest wyregulować strumień czynnika w ilości zgodnej z chwilowym obciążeniem cieplnym parownika.

Parownik - wymiennik ciepła

Głównym zadaniem parownika w urządzeniu chłodniczym jest odbiór ciepła z otoczenia. W monoblokach stosujemy parowniki lamelowe miedziano aluminiowe z wymuszonym obiegiem powietrza.

Termostat

W zależności od warunków zewnętrznych termostat reguluje proces chłodzenia przez pomiar temperatury i zależne od niej włączanie i wyłączanie sprężarki. Reguluje to zużywanie ilości energii elektrycznej.

Filtr odwadniacz

W układzie zamontowany jest filtr odwadniacz, którego zadaniem jest absorbowanie wilgoci z czynnika chłodniczego oraz stałe przechwytywanie zanieczyszczeń mogących znaleźć się w układzie. 

Głównym założeniem budowy każdego rodzaju układu chłodniczego jest osiągnięcie jak największej wydajności systemu chłodzenia. Dodatkowo drugim parametrem jest jego wielkość. Dążymy do układu, który będzie działał poprawnie w danej przestrzeni użytkowej i był jak najmniejszy z możliwych gabarytów. Używając monobloków, mamy możliwość mieć o wiele mniejsze układy chłodnicze, które jednocześnie będą tak samo lub nawet bardziej wydajne.
Specyfikacja czynnika chłodniczego stosowanego w monoblokach

Czynnik chłodniczy, który jest używany w naszych monoblokach to ekologiczny gaz R290 propan. Należy pamiętać, że jednostka ilości tego gazu w instalacji nie może przekraczać 150g. Propan w każdym monobloku SHELMO nie przekracza tej wartości.

monobloki chłodnicze
monoblok

Wylot powietrza typu "V"

W celu osiągnięcia optymalnego przepływu powietrza oraz jego cyrkulacji w końcowym urządzeniu chłodniczym w naszych monoblokach zostały zastosowane specjalnie zaprojektowane wyloty powietrza w kształcie litery V. Umożliwia to osiągnięcie optymalnego i wydajnego obiegu powietrza bez dużego wysiłku wkładanego w całą konstrukcję mebla i doboru odpowiednich wentylatorów, jak ma to miejsce w  przypadku bocznego montażu monobloków. Poprzez centralny montaż i wylot powietrza typu „V” otrzymujemy najbardziej wydajną cyrkulację powietrza z możliwych.

Centralny montaż monobloku w stole chłodniczym

Centralny sposób montażu jednostki monobloku w urządzeniu chłodniczym  oraz zastosowanie dwóch wylotów w kształcie litery V polepsza znacznie obieg powietrza w przestrzeni użytkowej. Rozwiązania te dają deklaracje, że urządzenie chłodnicze będzie utrzymywać właściwą i równomierną temperaturę, minimalizując zużycie energii.

Monoblokami również nazywamy pompy ciepła, jednak mają one inne działanie niż monobloki chłodnicze. Działają jak ogrzewanie – nie jak agregat chłodniczy. Wśród takich pomp ciepła występują pompy ciepła typu monoblok i typu split. Zadaniem pompy ciepła jest jak najbardziej wydajny sposób ogrzewania budynku. Chcemy zwrócić na to uwagę, ponieważ nasz artykuł jest o układach chłodniczych – monoblokach, a nie o pompie cieplnej typu monoblok.

Monoblok chłodniczy jest idealnym rozwiązaniem w branży produkcyjnej urządzeń chłodniczych. W naszej ofercie monobloki jak i agregaty występują w kilku modelach, uwzględniając przeznaczenie do różnych urządzeń. Umożliwia to na odpowiedni wybór i dostosowanie do montażu w danych urządzeniach chłodniczych. Konsekwencją tego jest fakt, iż znajduje on zastosowanie w coraz większej ilości urządzeń.

Dowiedz się więcej o ofercie i na co pozwalają gotowe układy chłodnicze typu „plug&play”. Wszystkie informacje przeczytasz tutaj – Monobloki SHELMO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o cenie i dostępnych modelach monobloków.

Kliknij i Napisz do nas.