Potrzebujesz szybkiej wyceny?

Powlekanie fluidyzacyjne – przebieg procesu

19 sierpnia 2021

Powlekanie fluidyzacyjne – przebieg procesu

Powlekanie fluidyzacyjne polega na wytworzeniu złoża fluidalnego przy użyciu fluidyzatora. Po wprowadzeniu do złoża cząstki tworzywa stykając się z nagrzanym przedmiotem powodują powstanie jednorodnej powłoki.

Etapy fluidyzacji w SHELMO

Przygotowanie przedmiotu do powlekania

Zaczynamy od przygotowania powierzchni produktu przed malowaniem. W naszym przypadku jest to półka druciana. Przygotowanie i oczyszczenie odpowiednio metalowych powierzchni tworzywa jest bardzo ważne. Pozbywamy się w ten sposób wszystkich opiłków czy kurzu, które mogłyby w procesie negatywnie wpływać na nałożoną powłokę. Pozwala to mieć pewność, że przedmiot, który poddajemy procesu malowania jest czysty i gotowy na kolejne etapy.

Nagrzewanie do wysokiej temperatury

Półkę nagrzewamy do temperatury topnienia tworzywa w zależności od tego z jakiego materiału i jakiej wielkości jest wykonana. Zawsze dobieramy temperaturę według potrzeb danego produktu. Jest to bardzo ważne, aby temperatura była odpowiednia, ponieważ od tego zależy jaką powłokę uzyskamy. Oczywiście zależy Nam na uzyskaniu jednorodnej powłoki oraz otrzymaniu odpowiedniej grubości.

malowanie fluidyzacyjne
Zastosowanie technologii zanurzenia w proszku

Proces ten polega na wytworzeniu złoża fluidalnego z farby w proszku i wprowadzeniu do niego przedmiotu. Jest to najbardziej charakterystyczny etap procesu pokrywania metalu. Możemy nazwać to malowaniem zanurzeniowym. Do urządzenia zwanego fluidyzatorem umieszczamy proszek i wytwarzamy złoże fluidalne. Przy pomocy powietrza cząstki tworzywa przemieszczają się po całej objętości naczynia. Wygląda to bardzo podobnie do gotującej się wody, natomiast dalej jest to proszek. Zanurzamy w nim przedmiot, a ten stykając się z nagrzanym przedmiotem przykleja się do powierzchni i stapia z nią – tworząc plastikową powłokę. Nanoszenie powłoki z tworzywa daje nam możliwość uzyskania powłokę związaną idealnie z przedmiotem.

Utwardzanie powłoki proszkowej

Kolejno po wyciągnięciu produktów z fluidyzatora powtórnie nagrzewa się przedmiot w celu utwardzania powłok. Tym razem odbywa się to w niższej temperaturze niż przy pierwszym nagrzewaniu. Za pomocą wysokiej temperatury warstwy materiału z powłoką jeszcze lepiej łączą się ze sobą. Dzięki temu prawa strona półki jak i lewa jest jednolita, a materiał równomiernie położony na metalu. Od razu po wyciągnięciu półki z pieca, powłoka jest jeszcze miękka. Utwardzanie powłoki odbywa się dopiero w trakcie jej stygnięcia, w temperaturze 15-20 °C. Całość procesu nakładania powłoki proszkowej trwa od kilku do kilkunastu minut.

Końcowe produkty są dokładnie sprawdzane, a wszystko kończy się przygotowaniem produktów do wysyłki.

fluidyzacja

Fluidyzacyjne nanoszenie powłoki

Powlekanie fluidyzacyjne powoduje, że metal uzyskuje w pewnym sensie właściwości plastiku – powłoka z tworzywa jest elastyczna, odporna na uderzenia i trwała.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz cały opis usługi dostępny w zakładce malowanie fluidyzacyjne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o cenie i i szczegółach malowania fluidyzacyjnego.

 

Kliknij i wypełnij formularz.